Skip to main content
10 05 2017 | 11:39

Ειδικό βραβείο σε μαθητικό διαγωνισμό για τηλεκατευθυνόμενο ελαιοραβδιστικό που κατασκεύασε ομάδα παιδιών από την Κρήτη

Ειδικό βραβείο σε μαθητικό διαγωνισμό για τηλεκατευθυνόμενο ελαιοραβδιστικό που κατασκεύασε ομάδα παιδιών από την Κρήτη

Τηλεκατευθυνόμενο ελαιοραβδιστικό, πύραυλο νερού (στη φωτογραφία) και υδροηλεκτρική γεννήτρια είναι ορισμένες μόνο από τις κατασκευές που επέδειξαν οι μαθητές των σχολείων του νησιού, στον 1ο Παγκρήτιο Διαγωνισμό Κατασκευών Φυσικής που είχε προκηρύξει ο Σύλλογος Φυσικών Κρήτης για το σχολικό έτος 2016-2017. Ο διαγωνισμός διεξήχθη με επιτυχία την περασμένη Παρασκευή στο 6ο και 44ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου όπου παρουσιάστηκαν 14 κατασκευές, επτά από μαθητές Γυμνασίων, πέντε από μαθητές Λυκείων και δύο από ΕΠΑΛ.

Το τηλεκατευθυνόμενο ελαιοραβδιστικό των μαθητών Μυζήρη Άλεξ, Νικόλαου Πετράκη, Περισκάνα Πολυκρόν, Τζέκα Κιαζίμ της Β' Τάξης του Ενιαίου Λυκείου Βιάννου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Γεώργιο Παπαδάκη, κέρδισε το ειδικό βραβείο για τη σχέση της κατασκευής με την καθημερινότητα.

Η επιστημονική επιτροπή κρίσης με παρόντα τα μέλη κ. Γαργανουράκη Βασίλη, υπεύθυνο 2ου ΕΚΦΕ Ηρακλείου, κ. Μπαχαρίδη Χαράλαμπο, υπεύθυνο εργαστηρίων Τμήματος Φυσικής Πανεπιστημίου Κρήτης, δρ. Μιχάλη Καραδημητρίου, μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Φυσικών Κρήτης, αφού παρακολούθησε την επίδειξη - παρουσίαση κάθε ατομικής και ομαδικής κατασκευής συνεδρίασε και αποφάσισε να βραβεύσει ξεχωριστά τις κατασκευές Γυμνασίου, κατασκευές Λυκείου και κατασκευές ΕΠΑΛ.

Για το Γυμνάσιο διαγωνίστηκαν επτά κατασκευές και οι πρώτες τρεις θέσεις κατατάχτηκαν ως εξής:

1.«Γεννήτρια - δίσκος Faraday» από τις μαθήτριες Βέλογλου Ελένη και Χόνδρου Ειρήνη, της Γ τάξης Γυμνασίου του Παγκρήτιου Εκπαιδευτηρίου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Μανόλη Ανδρουλιδάκη.

2.«ΕΜΡ - Ηλεκτρομαγνητικός Παλμός» από τους μαθητές Μάνο Σπυριδάκη και Παντελή Φραϊδάκη, της Γ τάξης του Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Παναγιώτη Τουμπανιάρη.

3.«Πομπός FM» από τον μαθητή Ζαχαρία Βλαχάκη, της Γ τάξης του Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Παναγιώτη Τουμπανιάρη.

Για το Ενιαίο Λύκειο διαγωνίστηκαν πέντε κατασκευές και οι πρώτες τρεις θέσεις κατατάχθηκαν ως εξής:

1.«Υδροηλεκτρική Γεννήτρια» από τον μαθητή Αντώνη Καπαρουνάκη, της Α τάξης Λυκείου του Παγκρήτιου Εκπαιδευτηρίου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Μανόλη Ανδρουλιδάκη.

2.«Φωτοηλεκτρικό φαινόμενο με απλά υλικά» από τις μαθήτριες Λύδια Νταλαμπέκη και Ραφαέλα Πατεράκη, της Β τάξης του Πειραματικού Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, με επιβλέποντες καθηγητές τους κ. Ιωάννη Καραδάμογλου και Γεώργιο Μαράκη.

3.«Σύστημα παρακολούθησης του ήλιου σε φωτοβολταϊκό συλλέκτη χωρίς αισθητήρα φωτός» από τους μαθητές Πελαγία Διαμαντάκη, Γεώργιο Σκουλά, Ευαγγελία Σκουραδάκη, Γεώργιο Μιχαήλ, της Β τάξης του Πειραματικού Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Γεώργιο Χατζησάββα .

Για τα ΕΠΑΛ διαγωνίστηκαν δύο συμμετοχές οι οποίες κατατάχθηκαν ως εξής:

1.«Ανεμογεννήτρια» των μαθητών Βοιτίλα Κριστιάν και Παπαδάκη Σταματογιώργη του ΕΠΑΛ Νεάπολης Λασιθίου, με επιβλέποντες καθηγητές τον κ. Θανάση Αναστασίου και κ. Μιχάλη Βιτωράκη.

2.«Αυτόματος στεγνωτήρας χεριών» των μαθητών Αντώνιου Γαργεράκη, Νικολάου Μαράκη, Δημήτρη Νικολαϊδη, Βασίλη Ξυλούρη του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου - 6ου ΕΠΑΛ Ηρακλείου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Νικόλαο Φανουράκη.

Ειδικό βραβείο για τη σχέση της κατασκευής με την καθημερινότητα θα λάβει η κατασκευή: «Τηλεκατευθυνόμενο ελαιοραβδιστικό» των μαθητών Μυζήρη Άλεξ, Νικόλαου Πετράκη, Περισκάνα Πολυκρόν, Τζέκα Κιαζίμ της Β Τάξης του Ενιαίου Λυκείου Βιάννου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Γεώργιο Παπαδάκη.

Επαίνους συμμετοχής θα λάβουν οι παρακάτω κατασκευές:

1.«Πύραυλος Νερού» των μαθητών Τίτου Λυκάκη, Λευτέρη Βατσιθιανού, Γιώργου Μεμάκη, Γιώργου Καλεντάκη της Γ τάξης του Γυμνασίου Πύργου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Γεώργιο Χατζηγεωργίου.

2.«Ηλιακός φούρνος» των μαθητριών Άννα Βελεγράκη, Φρατζέσκα, Αλεξάνδρα Δασκαλάκη, Ελένη Μπικάκη, Ελένη Στεφανάκη της Α και Β τάξης του Γυμνασίου Πύργου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Γεώργιο Χατζηγεωργίου.

3.«Αρμονογράφος εκκρεμές-ζωγράφος)» των μαθητριών Στέλλας Καρολίδη, Κατερίνας Μεραμβελιωτάκη, Δήμητρας Κουκάκη της Α τάξης του Γυμνασίου Πύργου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Γεώργιο Χατζηγεωργίου.

4.«Διάταξη επίδειξης της Δύναμης Laplace» των μαθητριών Τζωρτζίνας Δρακουλάκη και Ζαχαρένιας Λαμπρογιαννάκη της Γ τάξης Γυμνασίου του Παγκρήτιου Εκπαιδευτηρίου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Μανόλη Ανδρουλιδάκη.

5.«Μετρητής Αντίδρασης» των μαθητριών Γαρυφαλλιάς Καραπιδάκη, Χριστίνας Κληρονόμου, Μαριλίζας Κούρου της Α τάξης Λυκείου του Παγκρήτιου Εκπαιδευτηρίου, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Μανόλη Ανδρουλιδάκη.