Skip to main content
19 07 2019 | 08:39

Αραχωβίτης και Κόκκαλης Τομεάρχες Αγροτικής Ανάπτυξης του ΣΥΡΙΖΑ

Αραχωβίτης και Κόκκαλης Τομεάρχες Αγροτικής Ανάπτυξης του ΣΥΡΙΖΑ

Τομεάρχης Αγροτικής Ανάπτυξης αναλαμβάνει ο πρώην υπουργός Σταύρος Αραχωβίτης, με αναπληρωτή τον τέως υφυπουργό του Βασίλης Κόκκαλης, σύμφωνα με ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ σχετικά με τους τομεάρχες για την παρακολούθηση του κυβερνητικού έργου, ανά τομέα αρμοδιότητας.

Σε αυτήν περιλαμβάνονται  «πρωτοκλασάτα» στελέχη, τον τομέα τη οικονομίας αναλαμβάνει ο Ευκλείδης Τσακαλώτος και ο Νίκος Παππάς, την παιδεία ο Νίκος Φίλης ο οποίος είχε εκδιωχθεί από την τότε κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, λόγω των αντιδράσεων της Εκκλησίας στα θρησκευτικά, αντιπολίτευση στον υπουργό προστασίας του πολίτη θα ασκήσει ο άλλοτε σύντροφος του Γιάννης Ραγκούσης, ενώ ο Παύλος Πολλάκης μετατέθηκε αναπληρωτής τομεάρχης Εσωτερικών και η Κατερίνα Νοτοπούλου προήχθη Τομεάρχης Τουρισμού.

Αναλυτικότερα, οι αρμοδιότητες κατανέμονται ως εξής:

Τομεάρχης Οικονομικών: Ευκλείδης Τσακαλώτος

Αναπληρωτές: Κατερίνα Παπανάτσιου, Τρύφωνας Αλεξιάδης

Τομεάρχης Οικονομίας: Νίκος Παππάς

Αναπληρωτής: Γιώργος Τσίπρας

Τομεάρχης Εξωτερικών: Γιώργος Κατρούγκαλος

Αναπληρώτρια ευρωπαϊκών υποθέσεων: Σία Αναγνωστοπούλου

Τομεάρχης Προστασίας του Πολίτη: Γιάννης Ραγκούσης

Αναπληρωτής για Μεταναστευτική Πολιτική: Γιώργος Ψυχογιός

Τομεάρχης Εθνικής Άμυνας: Θεόδωρος Δρίτσας

Τομεάρχης Παιδείας: Νίκος Φίλης

Αναπληρώτρια: Μερόπη Τζούφη

Τομεάρχης Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης: Έφη Αχτσιόγλου

Αναπληρώτρια για Κοινωνική Πρόνοια: Θεανώ Φωτίου

Τομεάρχης Υγείας: Ανδρέας Ξανθός

Αναπληρωτής: Ανδρέας Μιχαηλίδης

Τομεάρχης Ενέργειας: Σωκράτης Φάμελλος

Αναπληρώτρια για θέματα Περιβάλλοντος: Χαρά Καφαντάρη

Τομεάρχης Πολιτισμού: Πάνος Σκουρολιάκος

Αναπληρωτής για θέματα Αθλητισμού: Γιάννης Μπουρνούς

Τομεάρχης Δικαιοσύνης: Σπύρος Λάππας

Τομεάρχης Εσωτερικών: Χρήστος Σπίρτζης

Αναπληρωτής: Παύλος Πολάκης

Αναπληρώτρια για θέματα Μακεδονίας - Θράκης: Δώρα Αυγέρη

Τομεάρχης Ψηφιακής Πολιτικής: Μάριος Κάτσης

Τομεάρχης Υποδομών - Μεταφορών: Γιώργος Βαρεμένος

Αναπληρώτρια για θέματα Μεταφορών: Θεοπίστη Πέρκα

Τομεάρχης Ναυτιλίας: Νεκτάριος Σαντορινιός

Τομεάρχης Αγροτικής Ανάπτυξης: Σταύρος Αραχωβίτης

Αναπληρωτής: Βασίλης Κόκκαλης

Τομεάρχης Τουρισμού: Κατερίνα Νοτοπούλου

Συντονιστής ΕΠΕΚΕ: Αλέξανδρος Φλαμπουράρης